kosir.kepno.pl - wyróżnij się z tłumu, daj się poznać...

Znajdź się na blogu!

Schodołaz do wózka inwalidzkiego — czym się charakteryzuje?

Katarzyna Przybylska 2023-07-19 0 komentarzy
Schodołaz do wózka inwalidzkiego — czym się charakteryzuje?

W budynkach bez wind schody stanowią spory problem. Osoby o ograniczonej sprawności fizycznej nie są w stanie po nich zejść. Co zrobić w takiej sytuacji? Można zdecydować się na przykład na schodołaz do wózka inwalidzkiego. To urządzenie kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a kupujący uzyskują na nie dofinansowanie ze środków PFRON. W sprawie pokrycia kosztów zakupu warto rozmawiać ze sprzedawcą, który doradzi, gdzie i jakie wnioski złożyć, by otrzymać pieniądze.

Na stronie internetowej pod adresem horyzontybezgranic.pl można znaleźć katalog schodołazów ze szczegółowym opisem tych produktów. Przy wyborze urządzenia trzeba zwrócić uwagę na:

  • maksymalne obciążenie (należy wliczyć do niego nie tylko masę użytkownika, ale także wagę jego wózka),
  • prędkość pokonywania schodów (średnio wynosi od 20 do 28 stopni na minutę),
  • wytrzymałość akumulatora i czas pełnego naładowania (solidna bateria znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu),
  • wskazania producenta i instrukcję obsługi,
  • certyfikaty potwierdzające spełnienie norm odnośnie bezpieczeństwa.

Niektóre schodołazy, przeznaczone do większych i cięższych wózków, zajmują więcej miejsca i można korzystać z nich na klatkach o określonej w instrukcji szerokości. Warto umówić się na prezentację sprzętu w swoim domu, by przetestować go w praktyce i znaleźć najlepsze rozwiązania. Każda osoba niepełnosprawna ma nieco inne potrzeby.

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się na przykład schodołazy gąsienicowe, które mają zasięg do 200 stopni schodów i solidny silnik elektryczny z przekładnią ślimakową. Sprzedawcy proponują też urządzenia używane, które zachowane są w dobrym stanie technicznym, ale można kupić je w niższych cenach od nowych produktów.

Skomentuj wpis